PRÍSTUP K INFORMÁCIÁM

1. Spôsob zriadenia SPŠ stavebnej (ďalej iba škola), jej právomoci a kompetencie a popis organizačnej štruktúry

2. Miesto, čas a spôsob, akým možno získavať informácie; informácie o tom, kde možno podať žiadosť, návrh, podnet, sťažnosť alebo iné podanie

3. Miesto, lehota a spôsob podania opravného prostriedku a možnosti súdneho preskúmania rozhodnutia vrátane výslovného uvedenia požiadaviek, ktoré musia byť splnené

4. Postup, ktorý musí organizácia dodržiavať pri vybavovaní všetkých žiadostí, návrhov a iných podaní, vrátane príslušných lehôt, ktoré je nutné dodržať

5. Prehľad predpisov, podľa ktorých škola koná a rozhoduje

6. Sadzobník úhrad za sprístupňovanie informácií

7. Vzor žiadosti o poskytnutie informácie

4. Postup, ktorý musí Stredná priemyselná škola stavebná, Plzenská 10, 080 01 Prešov dodržiavať pri vybavovaní všetkých žiadostí, návrhov a iných podaní, vrátane príslušných lehôt, ktoré je nutné dodržať

Ak ide o žiadosť o sprístupnenie informácie podanú ústne, vyhotoví sa z nej formulár o prijatí ústnej žiadosti, zaeviduje sa na sekretariáte školy a doručí sa vecne príslušnému zamestnancovi školy na vybavenie.
Ak žiadosť neobsahuje predpísané náležitosti, škola bezodkladne vyzve žiadateľa, aby neúplnú žiadosť doplnil.
Vo výzve sa určuje lehota na doplnenie žiadosti, ktorá je minimálne 7 dní. Po uplynutí školou určenej lehoty na doplnenie žiadosti sa vec odloží bez vydania rozhodnutia. Žiadosti o sprístupnenie informácií sa vybavujú bez zbytočného odkladu, najneskôr do 8 pracovných dní odo dňa podania žiadosti alebo odo dňa odstránenia nedostatkov žiadosti. Zo závažných dôvodov stanovených zákonom môže byť táto lehota predĺžená najviac o 8 pracovných dní. O predĺžení lehoty je žiadateľ informovaný pred uplynutím lehoty spolu s uvedením dôvodov, ktoré vedú k predĺženiu lehoty.
Ak škola nemá požadovanú informáciu k dispozícii a ak má vedomosť o tom, kde možno požadovanú informáciu získať, postúpi žiadosť do 5 dní odo dňa doručenia žiadosti povinnej osobe, ktorá má požadované informácie k dispozícii. Postúpenie žiadosti sa bezodkladne oznámi žiadateľovi.
Ak škola nevyhovie žiadosti o sprístupnenie informácie hoci len z časti, vydá o tom písomné rozhodnutie. (Ak nevydá a ani informáciu nesprístupní, predpokladá sa, že vydala tzv. "fiktívne rozhodnutie", ktorým odmietla poskytnúť informáciu). Proti rozhodnutiu možno podať odvolanie v lehote do 15 dní od doručenia rozhodnutia alebo márneho uplynutia lehoty
na rozhodnutie žiadosti. Odvolanie sa podáva škole ako povinnej osobe, ktorá rozhodnutie vydala alebo mala vydať. O odvolaní rozhoduje zriaďovateľ školy.
Pri vybavovaní iných podaní škola dodržiava lehoty podľa § 49 ods. 2 zákona č. 71/1967 Zb. o správnom konaní (správny poriadok) v znení neskorších predpisov a to:

- v jednoduchých veciach rozhodne bezodkladne,
- v ostatných prípadoch, ak osobitný právny predpis neustanovuje inak, rozhodne do 30 dní od začatia konania, vo zvlášť zložitých prípadoch rozhodne najneskôr do 60 dní,
- ak nemožno rozhodnúť ani v tejto lehote, môže lehotu primerane predĺžiť odvolací orgán.